XML English Abstract Print


دانشگاه علوم انتظامی امین ، amir.hadi1@gmail.com
چکیده:   (351 مشاهده)
هدف: هدف از انجام پژوهش حاضر، تاثیر مصرف دزهای مختلف آدامس کافئین بر هورمون های استرس و عملکرد تیراندازی مردان نظامی بود.
مواد و روش ها: آزمودنی های تحقیق حاضر تعداد 10 نفر از فرماندهان مرکز آموزش ولیعصر تبریز که در مسابقات تیراندازی نیروهای مسلح شرکت کرده بودند ، با میانگین و انحراف استاندارد سن 78/2±52/31 سال، وزن 91/3±32/75 کیلوگرم، قد 84/4±14/176سانتی‌متر بود. روز اول تحقیق، قد و وزن تمامی آزمودنی‌ها اندازه گیری شد. میزان هورمون های کورتیزول، آدرنوکورتیکوتروپیک هورمون و اکسی توسین خون هم چنین عملکرد تیراندازی پس از مصرف دزهای مختلف کافئین اندازه گیری شد. در مراحل اول، دارونما در زمان 15 دقیقه قبل از اجرای تیراندازی داده شد. در مراحل دوم، سوم و چهارم(فاصله زمانی بین هرکدام از مراحل 5 روز می باشد) به تمامی آزمودنی ها، آدامس کافئین با دزهای 150، 200 و 300 میلی گرم در زمان 15 دقیقه قبل از اجرای تیراندازی داده شد.  آدامس و دارونما به صورت دوسویه کور به شرکت کنندگان داده شده بود. از آمار توصیفی، آنالیز واریانس با اندازه های تکراری و آزمون تعقیبی توکی جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده شد.(P≤0.05)  
یافته ها و نتایج: نتایج مطالعه حاضر نشان داد مصرف آدامس کافئین در دزهای 200 و 300 گرم موجب کاهش معنی دار هر سه هورمون استرس و همچنین افزایش معنی دار عملکرد تیراندازی می شود، با این حال مصرف دز 150 میلی گرم کافئین تاثیری بر کاهش هورمون های استرس و عملکرد تیراندازی نداشت.
نتیجه گیری:  با توجه به این نتایج، می توان به ورزشکاران تیراندازی توصیه کرد تا قبل از تمرینات و مسابقات خود، از آدامس کافئین با دزهای 200 و 300 میلیگرم استفاده کنند. با این وجود در مورد اظهار نظر در مورد استفاده از دزهای مختلف کافئین علی الخصوص به شکل آدامس نیاز به بررسی های بیشتری می باشد.

 
واژه‌های کلیدی: آدامس، کافئین، تیراندازی، کورتیزول، استرس
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: 1402/8/19 | پذیرش: 1402/9/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وبگاه متعلق به پژوهش در طب ورزشی و فناوری است.

طراحی و برنامه‌نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Research in Sport Medicine and Technology

Designed & Developed by : Yektaweb